Top

Jak długo trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Wiele osób, które decydują się na pozycjonowanie strony internetowej, oczekuje bardzo dobrych efektów, które będą widoczne niemalże w chwili rozpoczęcia działań. Jednak pozycjonowanie to złożony proces, którego rezultaty mogą być widoczne dopiero po upływie czasu.

Dlaczego pozycjonowanie jest długotrwałym procesem?

Żeby pozycjonowanie strony przyniosło oczekiwane efekty, niezbędna jest wcześniej zaplanowana strategia oraz skrupulatna praca na każdym etapie jej realizacji. Specjaliści dokonują szeregu operacji zarówno na stronie (on-site), jak i poza nią (off-site). Dodatkowo warto podkreślić, że oceny stron internetowych dokonują tzw. Roboty Google, które również potrzebują czasu, żeby trafić na witrynę, przeskanować ją i ocenić jej wygląd, treści, jakość, linkowanie oraz wiele innych. Aby roboty Google powracały na stronę i indeksowały ją coraz wyżej, niezbędne jest ciągłe modyfikowanie strony i monitorowanie, jak poszczególne działania wpływają na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

 • Pozycjonowanie stron - SEO


Co wpływa na czas pozycjonowania?

To, ile czasu upłynie od rozpoczęcia pozycjonowania do uzyskania pierwszych efektów, jest zależne od wielu czynników.

1. Branża

Niektóre branże wymagają więcej nakładu pracy i czasu. Szczególnie problematyczne mogą okazać się w tym przypadku bardzo popularne branże ze względu na dużą konkurencję.

2. Konkurencja

Analiza konkurencji jest niezbędna do tego, by z sukcesem przeprowadzić pozycjonowanie. Konkurencja w internecie może się okazać na tyle duża, że aby poprawić widoczność witryny, będzie trzeba zastosować np. pozycjonowania szerokie, ponieważ w przypadku pozycjonowania na popularne frazy pokonanie konkurencji może trwać bardzo długo albo okazać się wręcz niemożliwe.

3. Zasięg

Pozycjonować można lokalnie, regionalnie lub międzynarodowo. Im większy zasięg ma mieć strona internetowa, tym dłużej może trwać jej pozycjonowanie.

4. Słowa kluczowe

Dobór fraz, na które będzie pozycjonowana strona, ustalany jest z klientem po szczegółowej analizie witryny, branży oraz konkurencji. Zwykle pozycjonowanie na bardzo popularne frazy np. buty skórzane będzie trwało dłużej niż pozycjonowanie na frazy typu long tail np. buty skórzane Kalisz i okolice.

5. Cel

Specjaliści w zależności od postawionego celu, mogą zastosować różne rodzaje strategii.  Np. Jeśli marka w przeszłości borykała się z problemami wizerunkowymi lub na stronę został nałożony filtr Google, zwykle wdraża się tzw. pozycjonowanie wizerunkowe, które wymaga zdecydowanie więcej czasu na uzyskanie pierwszych efektów aniżeli np. pozycjonowanie lokalne, które poleca się małym firmom.

6. Budowa strony

Dostosowanie technicznych właściwości jest niezwykle istotną kwestią. Jeśli strona jest niezoptymalizowana i wymaga wielu poprawek, proces pozycjonowania znacząco się wydłuży.

7. Historia strony

Strona, która w przeszłości straciła zaufanie Google np. dostała karę za spamowanie lub została zhakowana, będzie wymagała większego nakładu pracy i zbudowania pozytywnego wizerunku, co równoznaczne jest z wydłużeniem procesu pozycjonowania.

8. Osoba lub firma, której zlecasz pozycjonowanie

Dobry specjalista w branży SEO to podstawa. Jeden, mały błąd może nie tylko spowodować brak poprawy pozycji w wyszukiwarce Google, ale nawet ją pogorszyć i tym samym wydłużyć cały proces.


Czas pozycjonowania - podsumowanie

Pozycjonowanie stron jest uzależnione od tylu zmiennych czynników, że nie jest możliwe podanie sztywnych ram, które określiłyby, ile powinno trwać. W niektórych przypadkach pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku tygodniach, jednak zwykle jest to kilka miesięcy. Wyniki, w których wypracowanie włożono czas i zaangażowanie są zdecydowanie bardziej stabilne. Jednak nie można mieć stuprocentowej pewności, że raz zdobyta pozycja pozostanie niezmienna. Pozycjonowanie jest procesem ciągłym, który wymaga ciągłego udoskonalania witryny i śledzenia algorytmów Google, według których roboty indeksują strony w wyszukiwarce. Współpraca z profesjonalistami pozwoli Ci wypracować wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania dla Twojej strony internetowej i nieustannie ją rozwijać.

 • Oddanych

  20+

  Specjalistów

 • Zadowolonych

  157+

  Klientów

 • Zrealizowanych

  566+

  Projektów

Masz pytania? - Napisz do nas

Kontakt

Adres firmy

Al Mamedia SEO

503 501 375

[email protected]/

Zwierzyniecka 15, 60-814 Poznań

NIP: 7596142070

REGON: 754258737

Godziny otwarcia

Pn - Pt 8.00 - 16.00

Sobota 9.00 - 14.00

Niedziela 10.00 - 12.00